Czy warto kupować mokrą karmę dla zwierząt?

Czy warto kupować mokrą karmę dla zwierząt?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje karmy dla zwierząt. Do pierwszej, najbardziej popularnej grupy należą suche chrupki, które występują w bardzo wielu wersjach. Drugim rozwiązaniem jest karma mokra, niedoceniana przez właścicieli czworonogów. Z pewnością w wielu przypadkach czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze jest cena, jaką musimy zapłacić za opakowanie pożywienia dla zwierząt. Oferowane w puszkach i saszetkach wyroby mają jednak bardzo wiele zalet.

Co nazywamy mokrą karmą dla zwierząt?

Podstawową różnicą pomiędzy suchą a mokrą karmą dla zwierząt jest ilość zawartej w niej wody. W przypadku chrupek dostępnych w opakowaniach o różnej gramaturze (najczęściej od 1 do nawet 20 kg), producenci dążą do tego, aby było jej jak najmniej. Dzięki temu produkt nie psuje się i jest łatwy w przechowywaniu. Mokre karmy dla psów i kotów mają to do siebie, że zawierają minimum 60% wody. Najczęściej przybierają one formę zatopionych w galarecie kawałków, których wielkość jest uzależniona od tego, dla jakiego zwierzęcia są one dedykowane. Pakowane są w saszetkach lub puszkach o różnej pojemności. Opakowania próżniowe znacznie wydłużają termin zdatności do spożycia pokarmu oraz sprawiają, że nie traci on swoich cennych składników odżywczych.

Zwiększona ilość wody – wada, czy zaleta?

Nie bez powodu tak podkreślaną różnicą pomiędzy suchą a mokrą karmą dla zwierząt jest procentowa zawartość w niej wody. Skutkiem tej modyfikacji w składzie jest uzyskanie produktu, którego stosowanie ma wiele zalet dla naszych czworonożnych przyjaciół. Mokra karma dla kotów jest szczególnie zalecana, ponieważ z natury są to drapieżniki, które bardzo niewiele piją. Jeśli nie nauczymy mruczka spożywania wody i będziemy podawać mu jedynie suche chrupki może okazać się, że zacznie on mieć problemy z nerkami, ponieważ zawarte w organizmie płyny, zamiast filtrować toksyny będą wykorzystywane do rozkładania karmy. Większa ilość wody sprawia także, że pożywienie jest miękkie. Oznacza to, że znacznie prostsze w jedzeniu. Ta cecha sprawia, że polecane jest dla starszych czworonogów lub tych, które mają problemu z zębami.

Czy można łączyć suchą karmę z mokrą?

To pytanie często pojawia się w środowisku właścicieli czworonogów. Mokra karma dla psów i kotów jest niestety droższa od tej z mniejszą ilością wody, przez co stosowanie jej jako główne źródło pożywienia często jest dla właścicieli problematyczne. Można łączyć ze sobą oba rodzaje karmy, zaleca się jednak stosowanie kilku zasad, które znacznie ułatwią ich mieszanie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dawkowanie mokrej karmy – zwierzak musi zjeść jej więcej niż tej suchej. Oprócz tego nie zaleca się także mieszania obu rodzajów pożywienia podczas jednego posiłku. Najlepiej rozdzielić to na dwa osobne – ułatwi to psu lub kotu nie tylko jedzenie, ale także sprawi, że składniki odżywcze będą się lepiej przyswajać.

Mokra karma dla zwierząt jest niedoceniana, jednak jej stosowanie jest polecane. Wiele osób martwi się tym, że pokarm zostawiony w puszce szybko straci zdatność do spożycia. Należy jednak pamiętać, że puszka zwykle wystarcza na dwa lub trzy posiłki, dlatego, jeśli otwarte opakowanie będzie przechowywane w odpowiednich warunkach nie musimy obawiać się takich sytuacji.

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment: