Dlaczego kot nie powinien jeść karmy dla psa, a pies dla kota?

Dlaczego kot nie powinien jeść karmy dla psa, a pies dla kota?

Wśród zwierząt domowych największą popularnością cieszą się psy i koty. Coraz częściej można spotkać się z praktyką polegającą na zamianie karmy psiej z kocią i odwrotnie. Właściciele argumentują swój wybór w różny sposób – czasami sugerują się preferencjami zwierząt (szczególnie psów, którym kocia karma bardzo smakuje), a czasami wybierają produkt zwracając uwagę jedynie na jego cenę. Czy podawanie kotu karmy dla psa jest rzeczywiście dobrym pomysłem?

Różnice między psem a kotem

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale sposób żywienia psa i kota powinien być różny, ze względu na inne zapotrzebowanie ich organizmu na składniki odżywcze oraz kalorie. Aspekty te są niezależne od człowieka i wynikają z biologicznej budowy oraz trybu życia tych zwierząt. Każdy mruczek jest bezwzględnym mięsożercą – potrzebuje bardzo dużo białka i tłuszczu zawartego w pokarmie mięsnym. W przypadku psiaków jest inaczej. Co prawda podstawą ich diety powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego, jednak ich układ trawienny jest przystosowany do tego, aby tymczasowo żywiły się roślinami. Te różnice wykorzystują producenci karmy dla zwierząt, którzy starają się tworzyć pokarm, który będzie jak najlepiej dopasowany do potrzeb każdego zwierzęcia.

Karma dla kotów – jaka powinna być?

Skoro mruczki mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż psy, warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie powinny być karmy dla kotów suche oraz mokre. W chrupkach nie może zabraknąć wspomnianego wcześniej białka i tłuszczu, przez co są one bardzo kaloryczne. Niewskazana jest nadmierna ilość składników roślinnych. Wielu weterynarzy sugeruje nawet, że układ pokarmowy mruczka nie jest przystosowany do diety wegetariańskiej. Wybierając karmę warto więc czytać skład produktu i odrzucać te wyroby, które nie spełniają podstawowych wymagań. Zaleca się też rezygnację z karmy o dużej zawartości sztucznych barwników i substancji chemicznych, ponieważ może ona niekorzystnie wpływać na stan zdrowia mruczka.

Odżywianie psów – czego potrzebują czworonogi?

Skład chrupek dla psiaków nie musi być tak bardzo radykalny, ponieważ przyjmują one także pokarm pochodzenia roślinnego. Jednak także w tym przypadku zalecane jest unikanie szkodliwych, chemicznych dodatków i wypełniaczy. Dobre suche karmy dla psów oraz mokre jedzenie z puszek, powinny posiadać wszystkie niezbędne mikro i makro elementy, aby tworzyć zbilansowaną dietę. Nie należy zastępować ich pożywieniem dla kotów, ponieważ może to doprowadzić do nadwagi czworonoga. Różnice w ilości witamin także na dłuższą metę są szkodliwe, ponieważ mogą prowadzić do niedoborów, a w konsekwencji powodować niebezpieczne schorzenia.

Właśnie ze względu na różnice w funkcjonowaniu przewodów pokarmowych kotów i psów nie powinno się stosować karmy zamiennie. Znacznie lepiej zdecydować się na zakup produktów dedykowanych, które pochodzą od sprawdzonego producenta. Jeśli skład chrupek będzie optymalny, wtedy będziemy mieć pewność, że nasze zwierzątko czuje się dobrze i jest zdrowe.

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment: